MENTORLUS

Kui Ettevõtja kohustus on seista ettevõtte huvide eest ka siis kui Ettevõtja saab kannatada, siis Mentori kohustus on seista Ettevõtja huvide eest ka siis kui Ettevõte saab kannatada. Ettevõtjal on üksi raske, sest kõik vaatavad tema pool küsimustega ja ootavad lahendusi, kuid temal ei ole enamasti kedagi kelle poole vaadata ja küsida, kes mõistaks ja kes suudaks leida lahendusi Ettevõtja jaoks ning teeks seda kõike konfidentsiaalses koostöös.

Mentor on Ettevõtja jaoks pikaaegne professionaalne usaldusisik ja nõuandja. See on isiklik suhe, kus Mentor mõistab detailides Ettevõtja minevikku ja tulevikku, et koos leida parim tee edasi olevikus. Mentor ei ole ärinõustaja, finantsnõustaja, strateeg, psühholoog, spiritualist jne, vaid ta on kõik need elulised aspektid koos ühes harmoonias. Mentori eesmärk on, et Ettevõtja saavutaks oma täieliku potentsiaali.

Tihtipeale ei teata, mida ja kuidas vajatakse edasiminekuks. Tihtipeale ei nähta, mille keskel ollakse. Selleks on Mentor, kes valgustab Ettevõtja teed.

Statistika: Uuringud on näidanud, et Mentoritelt abi otsivatel ettevõtjatel on suuremad eduvõimalused kui neil, kes töötavad üksi. 2013. aastal näitas Stanford Businessi uuring, et 80 protsenti kõige edukamatest tegevjuhtidest said mingil hetkel oma karjääri jooksul mentorlust. Teises Sage'i uuringus avaldas 93 protsenti alustavatest ettevõtetest, et mentorlus on nende seni edu saavutanud. USA väikeettevõtete administratsiooni (SBA) hiljutine uuring näitab, et 30 protsenti alustavatest ettevõtetest ei pruugi esimesest tegevusaastast üle elada ja 50 protsenti ettevõtetest, kes seda teevad, ei pruugi püsida kauem kui viis aastat. Kuid sama keskuse teine ​​​​uuring on näidanud, et 70 protsenti ettevõtjatest, kellel on mentorid, jäävad tõenäoliselt tegutsema kauemaks kui viieks aastaks.

Miks valida Mentor selle asemel, et minna konverentsile/ koolitustele, kus kõlavad suured ja kuulsad nime?

Üritused on hea meelelahutus, kus saada kuulata teiste edulugusid ja üldistatud nõuandeid. Teiste edulugude kuulamine on kaheteraga mõõk. Nad võivad anda lühikeseks ajaks inspiratsioonitunde „mina suudan ka“, aga võivad viia ka depressiooni, tekitada ärevust ja käegalöömiseni „see on liiga suur, seda on liiga palju, ma ei jõua kunagi sinna“. Sellistel üritustel räägitakse ilustatud versiooni sellest, mis toimus minevikuks ja antakse üldistatud nõu, mis kõlab hästi ja on üldsuse poolt aktsepteeritud, kuid tihtipeale ei ole reaalsuses teostatavad nende ressurssidega, mis Teil on.

Kuna mitte kellegi tee ei ole identne ja ajas asjad muutuvad, siis see tee, mis viis kellegi eduni, ei ole tee kellegi teise jaoks; see, mis töötas eile, ei tööta homme. Teil on vaja luua enda unikaalne tee põhinedes enda unikaalsetele tugevustele, nõrkustele, ressurssidele ning seda saab teha ainult läbi individuaalse lähenemise, mitte läbi grupitöö või passiivselt kedagi kuulates.

Mentor ei küsi ainult, kuidas minna siit edasi, vaid küsib ka eksistentsiaalseid küsimusi - kas minna ja miks minna ning kui mitte minna, siis kuhu minna?

Ühiskond on ettevõtlust ülemäära ülistanud ja 8st 5ni töötajaid põhjusetult alavääristanud. See on suunanud liiga palju inimesi ettevõtlusse ilma, et see neile tegelikult sobiks. Liiga paljud on valinud oma strateegiaks ja valdkonnaks selle, mis on ühiskonnas populaarne, mitte selle, mis on sobilik ja edu toov. Pole mõtet õpetada kala lendama, kui edu tuleb ainult sealt, kus tuntakse ennast naturaalselt nagu kala vees.

Oma tegevusvaldkond ja strateegi tuleb valida oma naturaalse karakteri, eksisteeriva keskkonna ja olemasolevate ressursside järgi. Inimese karakter ei jagune ainult ettevõtjaks ja töötajaks, ülemuseks ja alluvaks jne, vaid iga nende üldkategooria alla kuuluvad veel rida alamkategooriaid. Siinkohal toon ära 20 peamist ettevõtja tüüpi (suvalises järjekorras):

1. Ühiskondlik – keskendub sotsiaalsete probleemide lahendamisele.
2. Rohepööraja - pühendub säästvatele tegevustele, keskkonnakaitsele ning süsiniku jalajälje vähendamisele.
3. Innovaator – soovib luua midagi uut innovaatilist, enneolematut, märkimisväärset.
4. Sariettevõtja – vajab mitut ettevõtmist samaaegselt. Ei suuda fokuseerida ainutlt ühele.
5. Elustiilist – seab esikohale isikliku eneseteostuse ja eraelu.
6. Ostja – kasutab oma rikkust, et osta hästi tomiv ja kasumlik ettevõte. Motoks - „Raha loob raha“.
7. Teadur – sügavatele akadeemilistele teadmistele põhinev ettevõtlus.
8. Prestiiž – tähtsust omab väline image – luksuslikud tegevused, rikkalid õhtusöögid, tähtsad nimed, kallid brändid ja esemed (autod, jahid, eralennukid jms), suured jutud, sätendavad asjad jms.
9. Väikeettevõtja – pühendub kogukonnale ja väiksele grupile inimestele. Ei oma soovi suureks kasvada.
10. Visionäär – unistab suurelt ja vaatab kaugesse tulevikku oma tegevustega.
11. Juhuslik – ootamatult, etteplaneerimatult satub ettevõtlusesse.
12. Isiksus – Suure isiksusega persoon, kes suudab asjad liikuma panna oma võluva jutu ja olekuga.
13. Frantsiisija - toetub juba väljatöötatud ja hästi toimivale frantsiisi süsteemile.
14. Mängur – võtab väga suuri riske, et teenida suurt ühekordset tulu.
15. Perekondlik – sündis ettevõtlikusse perre. Kasvas ja õppis eesmärgiga, et üks päev võtab üle pereettevõte.
16. Kasumlik – fookus lasub ainult kasumi teenimisel, valimata vahendeid.
17. Kopeerija - kopeerib eksisteerivat ettevõtet võimalikul suurel määral.
18. Matkija – jäljendab tuntud ettevõtjat oma käitumises ja tegemistes ning ammutab oma inspiratsiooni sellelt ettevõtjalt.
19. Digitaalne – teda huvitab kõik, mida saab kodeerida, muuta appiks, platvormiks vms.
20. Lammutaja – eesmärgiks on lammutada vana ja tekitada kaos, et siis sellest kaosest tõuseks midagi uut, mis alati ei ole parem kui vana.
jpt.